Maski, maseczki

"Maska nie chroni przed wirusami"

Tak, to... prawda! Maska nawet nie ma takiego zadania (aczkolwiek dobrze założone FPP3, czy nawet N95 zapewniają całkiem niezłą ochronę). Maska ma chronić przed roznoszeniem wirusa (szczególnie przez ludzi nie wykazujących żadnych objawów) - polecam ten film od 3 minuty 10 sekundy.

Dla nieznających angielskiego transkrypcja (od 3min 10 sek).: "Około 10 osób w zamkniętej sali o rozmiarze klasy. Osoba kaszle raz... i rozsiewa około 100 tysięcy kropelek. Duże krople zaznaczone są na zielono i niebiesko i spadają na podłogę po około minucie. Ale mikrokropelki pokazane na czerwono nadal dryfują.
(Kaszlnięcie) Ta symulacja pokazuje jedynie mikrokropelki... 5 minut później... 10 minut póżniej... 20 minut później. Mikrokropelki wciąż unoszą się w pomieszczeniu..."

Nie chcę siać paniki, bo to nie jest tak, że jedna cząsteczka wirusa już zakaża, tych cząstek musi być naprawdę sporo. Można mieć oczywiście pecha, jednak najnowsze odkrycia biologiczne dotyczące przenikania wirusa SARS-Cov-2 do tkanek ludzkich oraz balistyki kichania/kaszlu/śliny sugerują, że głównym mechanizmem przenoszenia nie są drobne aerozole, ale większe krople, a zatem noszenie masek chirurgicznych ma sens. Źródło: wywiad z dr Sui Huang z Institute for Systems Biology w Seattle

Źródło: Gazeta Wyborcza
Dlaczego noszenie maseczki jest takie ważne?

Podejrzewa się, że !!!!!od 80% do 97% przypadków nie wykazuje żadnych objawów zakażenia. Możesz być jednym z nich. Nosząc maskę chronisz innych wokół siebie i ograniczasz zasieg epidemii.

Według tego opracowania 45% infekcji pochodzi od nosicieli, którzy jeszcze nie czują objawów. Możesz być jednym z nich, dlatego noszenie maseczki jest tak ważne. Źródło: bdi pathogens
Badanie: Science Mag

Prawdopodobieństwo zakażenia


Jak nosić maseczkę? ;-)

Zaciśnij nosek maseczki i zawsze upewnij się, że maseczka na brzegach dobrze przylega do twarzy. Zarost obniża skuteczność maseczki jeśli maska się z nim styka W takim wypadku rozważ zgolenie brody (przynajmniej w tych miejscach).


Nosząc maseczkę chronisz zdrowie i życie ludzi wokół Ciebie!

Zobacz koniecznie

Prostuj fakenewsy, dziel się prawdą

Walcząc z dezinformacją ratujesz czyjeś życie!

Kochani <3 Gorąca prośba do Was - udostępniajcie tą stronę i artykuły jak najszerzej - jeśli tylko uważacie je za wartościowe źródło informacji. Fake newsy i teorie spiskowe zalewają internet, mają po kilkadziesiąt tysięcy udostępnień. Musimy dotrzeć do jak największej liczby osób - być może uda się uratować zdrowie, lub życie kilku, kilkudziesięciu, czy kilkuset osób więcej, a kto wie może i w końcu zatrzymać epidemię


Prostuj Fakenewsy! Udostępniaj na Facebooku